Teslimat Bilgileri

Mileni anlaşmalı olduğu kargo firması ( MNG ) ile gönderim yapar.

 

İade Şartları

İade veya değişim taleplerinizde üründen kaynaklı defo, ayıplı mal vb. durumlarda kargo ücreti anlaşmalı kargomuzla gönderilmek şartıyla Mileni’ye aittir. Diğer iade ve değişim taleplerinde kargo ücreti alıcıya aittir. Anlaşmalı olduğumuz kargoyla uygun fiyata ürünleri bizlere gönderebilirsiniz. Hijyenik sebeplerden dolayı küpelerde ayıplı mal olmadığı durumda iade ve değişim imkanı yoktur. Gönderim yaparken Mileni’nin müşteri numarasını kargo firmasına iletmeniz ve gönderiyi dosya olarak yapmanız gerekmektedir. Gönderi yaparken kargo yetkilisine aşağıda bulunan numarayı iletiniz.

MNG kargo müşteri numarası: 408630792

 

Taşıma Sırasında Hasar Görmüş Ürünler

Taşıma sırasında hasar görmüş ürünler kargo personeli oradan ayrılmadan tutanak tutularak belgelenmeli ve kesinlikle teslim alınmamalıdır. Teslim alındıktan sonra kargo firması görevini hatasız tamamlamış sayılmaktadır. Kabul edilmeyen ürün ve hasar tutanağı bize ulaştıktan sonra en kısa sürede Mileni Silver ürününüzü tekrar gönderecektir.

 

Aldığım Ürünü İade Etmek/Değiştirmek İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Mileni Silver'dan aldığınız üründen memnun kalmazsanız kullanılmamış olmak kaydıyla küpe harici ürünleri yedi (7) gün içinde iade edebilir veya değiştirebilirsiniz. Set aldığınız durumlarda küpenin fiyatı düşülerek paranız iade edilecektir. Gönderilen ürünler kalite kontrol birimimiz tarafından kontrol edildikten sonra ödeme servisimize iade talimatı verilecek ve mail ile size bilgilendirme yapılacaktır. Ücretin ekstreye yansımadığı durumlarda lütfen bankanızla görüşün. Değişim istediğiniz ürünlerde kargoyu gönderdikten sonra lütfen değiştirmek istediğiniz ürün hakkında buraya tıklayarak bizlere ulaşıp bilgilendirin.