Gümüş Ürünlerde Hangi Durumlarda Kararma Yaşanır?


Gümüşün parıltısı ne kadar hoşumuza gitse de uzun süreli kullanımlarda kararma yaşanabilir. Bunun için ise gümüş takı nasıl parlatılır bilmemiz gerekir. Gümüşün kararmasının en büyük sebebi doğada bulunan kükürt elementidir. Banyo gibi nemli bölgeler ve hava alan açık alanlar gümüşün kararmasına neden olabilir. Gümüş ürünlerimizi kullanmadığımız zamanlarda mutlaka kutuda saklamalıyız. Özellikle de yaz aylarına geçtiğimiz dönemlerde terleme sebebiyle gümüş ürünlerimizde kararma yaşanabilir. Bu sebepten dolayı sauna, yüzme havuzu ve spor salonlarına girmeden önce, takılarımızın en iyi şekilde korunması için üstümüzde taşımamalıyız.

 

 

Gümüş Takılarımızı Nasıl Temizlemeliyiz?


Gümüş takıları temizlemek düşünüldüğünden çok daha basittir. Bunun için en güvenli yöntemler şunlardır;
  •  - Gümüş temizleme mendili kullanarak gümüş zincir, kolye ucu, küpe, bileklik, yüzük gibi takılarınızı yumuşak hareketlerle silerek temizleyebilirsiniz. Alternatif olarak yumuşak bir gözlük temizleme mendili kullanmanız da etkili olacaktır.
- Gümüş parlatma cilası ise en çok tercih edilen yöntemlerden bir diğeridir. Kullanımı oldukça kolay olan gümüş cilası, ürün henüz kararmadan önce kullanılırsa daha etkili olacaktır. Gümüş ürünler kullanılırken en sık yapılan hatalardan birisi üzerine parfüm sıkmaktır. Buna dikkat etmeniz gerekir. Aynı zamanda gümüş kolye, küpe, yüzük ve bileklik gibi ürünleri diş macunu ile temizlememelisiz. Bu yöntem anlık olarak işe yarasa bile uzun vadede kararmaya hatta gümüşün çürümesine yol açabilir.